Ślonsko Chałpa – mode:lina – indywidualny projekt domu

Spis treści

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się fascynująca historia. Jego forma powstała z przebudowy istniejących budynków gospodarskich z okresu PRL. Architekci wydobyli z nich esencję tamtego okresu, czyli surowy beton, cegłę oraz prostotę formy i konstrukcji.

Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich zachowano betonową konstrukcję, część cegieł oraz elementy stalowe. Dzięki modułowej siatce słupów i betonowemu stropowi, istniejące zabudowania można było łatwo przebudować i dowolnie zaaranżować.

Widoczna oryginalna konstrukcja starej stodoły

Bryła budynku została skrócona o cztery pola konstrukcyjne. Dwa z nich utworzyły zewnętrzny taras, a kolejne dwa stworzyły przestrzeń na salon o podwójnej wysokości. Oryginalna konstrukcja i kształt stodoły są doskonale widoczne z salonu, gdzie mamy dokładny przekrój budynku w postaci antresoli.

Dach budynku został podniesiony, aby na piętrze mogły znaleźć się pomieszczenia mieszkalne. Architekci wraz z inwestorami postanowili zachować gospodarski klimat budynku, dlatego bryła nadal ma prosty kształt nawiązujący do stodoły.

Naturalne i minimalistyczne materiały

Elewacja została wykonana z drewna, z dużymi, nieregularnymi otworami, aby maksymalnie doświetlić wnętrze. Sąsiadujący z budynkiem dom typu kostka został zaaranżowany na dom gościnny, a jego elewacja pomalowana na szaro.

Wnętrze budynku uzupełniono naturalnymi i minimalistycznymi materiałami, takimi jak gładkie, pięknie usłojone drewno i ciemny, polerowany granit. Te elementy doskonale kontrastują i jednocześnie harmonizują z surowym budulcem – nierównymi cegłami i nieobrobionym betonem z widocznymi śladami po cięciu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt Ślonsko Chałpa
Design Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Małgorzata Wawrzynek, Anna Kazecka-Włodarczyk
Zdjęcia Patryk Lewiński
Realizacja Styczeń 2020
Powierzchnia 300 m2

Źródło i prawa do zdjęć: https://modelina-architekci.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię równiez zainteresować