Solna Sześć – ponadczasowy dom na wzgórzu

Spis treści

„W śródmieściu Poznania, w sąsiedztwie klasztoru, na wzgórzu pełnym znaczeń i wielu historii powstaje dom.” Tak zaczyna się opowieść o nowym poznańskim projekcie OKRE Development – dwóch domach zlokalizowanych u stóp klasztoru Ojców Karmelitów Bosych. Wpisane w wiekową zieleń budynki zaprojektowali architekci z pracowni JEMS Architekci.

Solna 6 powstaje na Wzgórzu Św. Wojciecha, w części dawnego klasztornego ogrodu, na południe od Bazyliki Św. Józefa. Od strony śródmieścia sąsiadują z nią pracownie Uniwersytetu Artystycznego. Forma urbanistyczna i architektoniczna projektu została podporządkowana przyrodzie. Główną oś założenia wyznaczył szpaler rosnących na działce wiekowych jesionów i dębów, a charakterystyczne plisowane elewacje budynków meandrują tu pomiędzy parkową zielenią. To gra cieni w klasztornym parku zainspirowała architektów z pracowni JEMS Architekci do stworzenia koncepcji domów z charakterystycznie łamaną fasadą. Falujące mury skupiają uwagę̨ patrzącego precyzyjnie na tym fragmencie, który wyłania się̨ z kulis światłocienia. Połamane płaszczyzny, oprócz walorów estetycznych, zapewniają też dużo prywatności i optymalne doświetlenie wnętrz 90 apartamentów.

Wyjątkowe apartamenty w centrum Poznania

Wszystkie apartamenty przy Solnej 6 mają ponad 3 metry wysokości (od 3,10m do niemal 3,80m), a ich wnętrza doświetlone są licznymi wysokimi oknami typu porte-fenêtre, rytmicznie porządkującymi wszystkie elewacje. Projekt obfituje w zróżnicowane układy i powierzchnie, przy czym przeważają duże metraże, sięgające aż 190m2. Wszystkie apartamenty otwierają się na prywatne, wyłożone drewnianą posadzką loggie. Przeszklone ściany loggii sprawiają, że stają się one integralną częścią wnętrz.

 

 

Oba domy zostały zaprojektowane w tradycyjnej technice wykorzystującej wyłącznie naturalne materiały. Ich niemal 60-centymetrowe mury zapewnią naturalną izolację bez użycia materiałów syntetycznych takich jak wełna mineralna czy styropian. Nawiązująca do najlepszych tradycji i osiągnięć dziewiętnastowiecznego mieszczańskiego budownictwa technologia zapewni mieszkańcom komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Ściany zewnętrzne budynków pokryje gruby, strukturalny tynk wapienny.

Zabudowa intencjonalnie wtapia się w projekcie Solnej 6 w otaczającą zieleń. Istniejący ogród zostanie uzupełniony roślinnymi kompozycjami, odwzorowującymi staroangielskie parkowo-leśne założenia. „Solna 6 niczego nie udaje, nie wymaga zbędnych ozdobników, o jej ponadczasowej elegancji przesądzać będzie rzemieślnicza jakość́ projektu i wykonania. Czujemy się zobowiązani wyjątkową historią tego miejsca – także z tego powodu otaczający Solną 6 park w dalszym ciągu powinien kontynuować opowieść́ o klasztornym, nieco tajemniczym ogrodzie.” – mówi Małgorzata Deiksler, Head of Development w OKRE.

Ogród przenika tu również do wnętrz. Reprezentacyjne lobby obu budynków ozdobią dzieła Tomasza i Moniki Trzupków – w serii obrazów pt. „Hortus conclusus” artyści przedstawią autorską interpretację ideii ogrodu w architekturze.

Autorem projektu Solna 6 jest pracownia JEMS Architekci – zespół wielokrotnie nagradzanych i utytułowanych architektów, autorów tak ikonicznych projektów, jak siedziba Agory w Warszawie, rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, słynnej 19 Dzielnicy czy zwycięskiej koncepcji Ambasady Polskiej w Berlinie.

Zakończenie budowy planowane jest na 2024r.

 

 

 

 

 

Inwestor – OKRE Development

OKRE Development to firma deweloperska działająca w Polsce od 1994 roku. Realizuje projekty, które świadomie i odpowiedzialnie wpisują się w śródmiejską tkankę Polskich miast. W portfolio najświeższych inwestycji firmy znajdują się między innymi:

  • Saperska 30 w Poznaniu, projekt: Front Architects
  • Rynek Wildecki 3 w Poznaniu, projekt: Ultra-Architects
  • Witolda 3840 we Wrocławiu, projekt: Maćków Pracownia Projektowa
  • Wyszyńskiego 56 we Wrocławiu, projekt: Maćków Pracownia Projektowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię równiez zainteresować